تبلیغات
سایت تخصصی برق و الکترونیک - تاریخچه برق و الکترونیک در جهان و ایران
 
سایت تخصصی برق و الکترونیک
تنها راه پیشرفت آگاهیست
                                                          
درباره وبلاگ

دانلود برنامه های کاربردی برق و الکترونیک
دانلود فیلم آموزشی برق و الکترونیک
دانلود کتاب آموزشی برق و الکترونیک
دانلود آموزش برنامه های برق و الکترونیک
مدیر وبلاگ : کیوان مهراد
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
تاریخچه برق و الکترونیک نحوه اختراع برق برق چیست
 • برق در جهان

اگرچه که الکتریسته به عنوان نتیجه واکنش شیمیایی ای که در یک پیل الکترولیت از زمانی که الساندرو ولتا در سال 1800م این آزمایش را انجام داد، شناخته می شده است، اما تولید آن به این روش گران بوده و هست. در سال 1831م، مایكل فارادی ماشینی ابداع کرد که از حرکت چرخشی تولید الکتریسته می کرد، اما حدود پنجاه سال طول کشید تا این فن آوری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شود. در سال 1878م، توماس ادیسون جایگزین عملی تجاری ای را برای روشنایی های گازی و سیستم های حرارتی ایجاد کرد و به فروش رساند که از الکتریسته جریان مستقیمی استفاده می کرد که بطور منطقه ای تولید و توزیع شده بود، استفاده می کرد. در سیستم جریان مستقیم ادیسون، ایستگاه های تولید توان اضافی می بایست نصب می شدند. بدلیل اینکه ادیسون قادر نبود سیستمی را تولید کند که به ژنراتورهای چندگانه اجازه بدهد که به یکدیگر متصل شوند، گسترش سیستم او نیاز داشت که تمامی ایستگاه های تولید جدید مورد نیاز ساخته شوند.

نیاز به نیروگاه های اضافی ابتدا توسط قانون اهم بیان شده است، به دلیل اینکه تلفات با مربع جریان یا بار و با خود مقاومت متناسب است، بکار بردن کابل های طولانی در سیستم ادیسون به مفهوم داشتن ولتاژهای خطرناک در برخی نقاط یا کابل های بزرگ و گران قیمت و یا هر دوی اینها بود.

نیکولا تسلا که مدت کوتاهی برای ادیسون کار می کرد و تئوری الکتریسته را بگونه ای درک کرده بود که ادیسون درک نکرده بود، سیستم جایگزینی را ابداع کرد که از جریان متناوب استفاده می کرد. تسلا بیان داشت که دو برابر کردن ولتاژ جریان را نصف می کند و منجر به کاهش تلفات به میزان 4/3 می شود و تنها یک سیستم جریان متناوب اجازه انتقال بین سطوح ولتاژ را در قسمت های مختلف آن سیستم ممکن می سازد. او به توسعه و تکمیل تئوری کلی سیستم اش ادامه داد و جایگزین تئوری و عملی ای را برای تمامی ابزارهای جریان مستقیم آن زمان ابداع کرد و ایده های بعدیش را در سال 1887م در 30 حق انحصاری اختراع به ثبت رساند.

در سال 1888م کار تسلا مورد توجه جرج وستینگهاوس که حق انحصاری اختراع یک ترانسفورماتور را در اختیار داشت و یک کارخانه روشنایی را از سال 1886م در گریت بارینگتون، ماساچوست راه اندازی کرده بود، قرار گرفت. اگرچه که سیستم وستینگهاوس می توانست از روشنایی های ادیسون استفاده کند و دارای گرم کننده نیز بود، اما این سیستم دارای موتور نبود. توسط تسلا و اختراع ثبت شده اش، وستینگهاوس یک سیستم قدرت برای یک معدن طلا در تلورید، کلورادو در سال 1891 ساخت که دارای یک ژنراتور آبی 100 اسب بخار(75 کیلو وات) بود که یک موتور 100 اسب بخار (75 کیلو وات) را در آنسوی خط انتقالی به فاصله 5/2 مایل (4 کیلومتر) تغذیه می کرد. سپس در یک قرارداد با جنرال الکتریک که ادیسون مجبور به فروش آن شده بود، شرکت وستینگهاوس اقدام به ساخت یک نیرگاه در نیاگارا فالس کرد که دارای سه ژنراتور تسلای 5000 اسب بخار بود که الکتریسته را به یک کوره ذوب آلومینیوم در نیاگارا ، نیویورک و به شهر بوفالو، نیویورک به فاصله 22 مایل (35 کیلومتر) انتقال می داد. نیروگاه نیاگارا در 20 آوریل 1895م شروع به کار کرد.

 • برق در تهران

شهر بزرگ تهران از حدود دو قرن پیش پایتخت ایران بوده است و به سبب نقش و موقعیت اداری و جغرافیای برجسته اش اولین مولد برق در تهران به قدرت تقریبی ٣ كیلو وات حدود ١٥ سال پیش در سال ١٢٦٤ هجری شمسی درست سه سال بعد از مؤسسه برق تجاری توماس ادیسون كه برای تأمین روشنایی بخشی یكی از خیابانهای شهر نیویورك ایجاد شده بود، به منظور تأمین روشنایی بخشی از كاخ سلطنتی ناصرالدین شاه قاجار، برای نخستین بار در این شهر مورد بهره برداری قرار گرفت.

١٩سال بعد در سال ١٢٨٣ هجری شمسی امتیاز تأسیس كارخانه برق در تهران به یكی از تجار خوش نام آن زمان مرحوم حاج حسین امین الضرب واگذار گردید. این كارخانه در سال ١٢٨٥ درست ٦ ماه بعد از صدور فرمان مشروطیت با یك ماشین بخار پیستونی با ٣ دیگ بخار كه سوخت آن زغال سنگ بود با مولدی به قدرت ٤٠٠ كیلو وات ساخت كارخانه آ.ا.گ. از كشور آلمان با ولتاژ٣٨٠/٢٢٠ ولت آماده بهره برداری و پذیرش مشتركان شد. محل این كارخانه در خیابان چراغ برق تهران (امیر كبیر كنونی) قرار داشت كه فقط برای تأمین روشنائی شبها بین ٥ تا ٧ ساعت كار می كرد. ماشین بخار دیگری با مولدی به قدرت ١٠٠ كیلو وات بعدها به آن اضافه شد. از اوایل سالهای ١٣٠٠ به بعد دو دستگاه نیم دیزل به قدرت ٥٠ اسب بخار ساخت كارخانه (انگو بلژیك كمپانی) در همان محل نصب گردیده و به ظرفیت كارخانه امین الضرب افزوده شد.

در این سالها به تدریج با آگاهی و علاقمند شدن بخش خصوصی به مزایای برق، رفته رفته شركتهای خصوصی برای تولید، توزیع و فروش برق ایحاد شد. در همین دوران برخی از كارخانه های صنعتی جدیدالتأسیس هم دارای مولد برق اختصاصی شدند. در سال ١٣١٠ برای نخستین بار، شبانه روزی كردن برق در تهران در میان دولتمردان آن زمان مطرح گردیده و اقدامات اولیه برای تحقق آن صورت گرفت تا آنكه بعد از گذشت ٦ سال بلاخره در تاریخ ٢٥/٦/١٣١٦ یك نیروگاه بخاری ساخت كارخانه اشكودا از كشور چكسلواكی با ٤ واحد ١٦٠٠ مگاواتی جمعاً به قدرت ٦٤٠٠ كیلو وات در محل كنونی شركت برق منطقه ای تهران واقع در میدان شهدا نصب گردیده و زیر نظر شهرداری تهران بهره برداری از آن آغاز گرید.

در فاصله سالهای١٣٢٠-١٣١٨ به ویژه از اردیبهشت ماه سال ١٣١٩ كه رادیو تهران شروع به كار كرد، استفاده از برق مخصوصاً برای شنیدن اخبار جنگ از رادیو با استقبال مردم روبرو گشت و به ناچار برای جبران كمبود نیرو از برق اضافی كارخانه های سیلو، سیمان تهران و پادگان سلطنت آباد كمك گرفته شد. بر اساس آمارهای موجود میزان تولید برق زا ٥/١٠ میلیون كیلو وات ساعت در ساعت ١٣١٧ به٥/١٥ میلیون كیلو وات ساعت در سال ١٣١٨ رسیده بود كه با منظور كردن ٥/١ میلیون كیلو وات ساعت تولید برق كارخانه حاج امین الضرب جمع تولید برق در آن سال به ١٧ میلیون كیلو وات ساعت رسید. جمعیت تهران در آن سال ٤٥٠٠٠ نفر بود كه بدین ترتیب میزان تولید سرانه برق سالانه به حدود ٣٨ كیلو وات ساعت رسیده بود.

در سالهای قبل از سال ١٣١٥ مسئولیت تهیه، نصب، تعمیر و نگهداری تأسیسات مربوط به روشنائی خیابانها به عهده واحدی به نام (اداره روشنایی) كه در شهرداری تهران ایجاد شده بود قرار داشت. ولی واحد مستقلی كه عهده دار برنامه برای تأمین برق مورد نیاز مردم و توسعه تأسیسات برق در آینده باشد وجود نداشت. با افزایش تقاضای روزافزون برق و رشد تدریجی مصرف، ایجاد یك مؤسسه مستقل كه عهده دار این وظیفه باشد احساس گردید و به همین خاطر در ٢٥ مهرماه سال ١٣١٥ یك مؤسسه مستقل به نام (مؤسسه برق تهران) زیر نظر شهرداری به وجود آمد. این مؤسسه در واقع با اهداف و شرح وظایف گسترده جایگزین اداره روشنایی شهرداری شد.

به علت افزایش تقاضا، كمبود برق در تهران روز به روز بیشتر احساس می شد اما در طی سالهای جنگ جهانی دوم به سبب اشغال ایران از سوی متفقین و آشفتگی اوضاع سیاسی داخلی و عدم امكان ساخت تجهیزات نیروگاهی در داخل كشور مشكلات حمل قطعات نیروگاهها از خارج كشور، امیدی به نصب نیروگاههای جدید وجود نداشت تا آنكه پس از پایان جنگ و پیش از خروج متفقین از ایران ٤ دستگاه مولد ٢٠٠٠ كیلو واتی جمعاً به ظرفیت ٨٠٠٠ كیلو وات ساخت كارخانه (وستینگهاوس) از ارتش آمریكا خریداری گردیده و در ضلع شمالی مولدهای اشكودا نصب شد و بهره برداری از آنها در مهرماه سال ١٣٢٧ آغاز گردید. احداث این نیروگاهها و حتی استفاده از برق مازاد كارخانه های دولتی از جمله سیمان، سیلو، دخانیات، سلطنت آباد و راه آهن نیز تكافوی پاسخگویی به نیازهای برق تهران را نمی كرد. چنان كه در زمستان سال ١٣٢٨ كمبود نیروی برق در تهران به طور كامل محسوس شد و به همین خاطر پس از مطالعات و بررسیهای به عمل آمده مسؤولان ذیربط در طی سالهای ١٣٣٢ و ١٣٣٣ اقدام به خرید سه دستگاه مولد دیزلی هر یك به قدرت ١٣٠٠ كیلو وات و در مجموع به قدرت ٣٩٠٠ كیلو وات، از كارخانه (نردبرگ) آمریكا نمودند. این مولدها هم در ضلع شمال غربی مولدهای اشكودا نصب شده و در طی سالهای ١٣٣٤ و ١٣٣٥ مورد بهبره برداری قرار گرفتند.

تاریخچه الکترونیک باکشف اشعه کاتدی آغازشدوهمچنان درحال ادامه میباشد.این تاریخچه تشکیل شده از سرگذشت جالب افرادبسیاری نظیرریاضی دانها فیزیک دانها مهندسین و مخترعین وبالاخره تمام کسانی که درزحمت ساختن این صنعت منسجم شرکت داشته اند.
وقتی هیتورف(Hittorf)وکروکس(Crookes)پرتو کاتدیک را مطالعه میکردند(1912),(Maxwell)ماکسول نظریه ریاضی تشعشع الکترومغناطیس خودرابسط میداد.بزودی بعدازاینکه ادیسون درسال 1883هدایت الکتریکی رادرخلأ مشاهده کرد هرتز(hertz)درسال1888وجودامواج رادیویی راکه توسط ماکسول پیشگویی شده بودنشان داد.زمانی که تامسون(Thomson)کمیتe/mرااندازه گیری میکرد(1897)مارکونی(Marconi)علاقم� �دبه بیسیم بودودرارتباط مخابراتی بین دوطرف اقیانوس اطلس درسال1901موفق گردید.وقتی انیشتین(Einstin)اثرفتوالکتریک راعمومیت میداد فلمینگ (fleming)درسال1904اولین لامپ الکترونی را اختراع نمود.این لامپ عبارت بودازیک دیودآشکارسازحساس که درآن از اثرادیسون استفاده میشد.اختراع لامپ سه قطبی به وسلیه دی فورست(deforest)(1906)تقویت سیگنالهای الکترونیکی را ممکن نمودومنجربه ساخت آشکارسازحساس آرمسترانگ ونوسانساز گردید.
اختراع لامپ تصویر توسط زورکین(Zworykin)(1929)وچندبرابرکن نده نوری درسال1939زمینه های جدیدی را به روی علم الکترونیک گشود.نظریه واتسون وات(Watson-watt) برای آشکارسازی امواج رادیوی ورادارتحت فشارجنگ جهانی دوم به سرعت توسعه یافت نیزمندیهای بعدازجنگ ووافزایش اطلاعات درموردفیزیک نیمرساناهامنجربه اختراع ترانزیستورگردیدتوسط شوکلی(Shockley)باردین(bardin)وبرات ین(Brattain)درسال1947وباتری خورشیدی سیلیکنی توسط پیرسن(pearson)درسال9154گردید.
مدارهای مجتمع(integrated circuit)یا بطورخلاصه آی سی که توسط کیل بای (KILBY)درسال1958پی ریزی شدند به ما این اجازه را میدهدکه یک شبکه شامل چندین وسیله مداری فعال وغیرفعال بطورهمزمان به صورت یک قطعه منفردبسازیم.و نویس(noyce)درسال1958روش ساخت یک شتکه کامل را که شامل تعدادی قطعات نیمرساناروی یک تراشه بود ارائه نمود.انیشتین درسال1917امکان صدورتشعشع رااز جسم تحریک شده تذکرداد وتاونس (towenes) این مفهوم رابرای کاراندازی می زر(maser)به کاربرد.تاونس(towenes)وشاولو(Schaw low)درسال1958 دستگاهی ارائه نمودندکه بااستفاده ازآن اصول می زر رابه ناحیه اپتیکی میتوان گسترش دادوسرانجام می من(maiman)درسال1960باساختن لیزریاقوتی درانجام این کارموفق شد.اکرت(Eckert)وماچلی(mauchly)انقل اب کامپیوتررابه با بکارانداختن کامپوترالکرونیکی دیجیتال18000لامپی ENIACخودشان شروع کردند.هوف(HOFF)درسال1969قدرتاا� �طباقENIACراباریزکامپیوترخود ش روی یک تراشه کوچک سیلیکن انجام دادباامکان دسترسی به کامپیوترهای کوچک ارزان وقدرتمنددرسال1970انقلابی د محاسبات-مخابرات—پردازش اطلاعات وکنترل به وجودآمد.
برگرفته از کتاب الکترونیک
تالیف رالف ج.اسمیت
ترجمه سیدمحمدحسینی
تاریخچه علم الکترونیک از آغاز قرن بیستم
لامپ خلع

در سال 1882 وقتی ادیسون یک جریان الکتریکی بین کاتد و آند در یک لامپ خلع را پدید آورد ، این امر یک پدیده مرموز به شمار می رفت و هنوز درک نشده بود که چگونه جریان الکتریکی می تواند از خلع بگذرد. شناخت اشعه کاتدی توسط Thomson به عنوان جریانی از الکترونها معما را حل کرد و منجر به اختراع دیود ترمیونیک توسط فلمینگ شد. اختراع تریود توسط DeForest ارتباطات رادیویی را منقلب کرد.
Thomas Alva Ediso( 1847-1931 ) او صاحب 1093 حق ثبت اختراع بود. او همچنین مخترع آزمایشگاه صنعتی تحقیقاتی مدرن بود.در سال 1882 ، زمانی که یکی از مهندسانش به نام William Hammer ، "اثر ادیسون " را در طی درس آزمایشهایی در باره لامپ تابان مشاهده کرد، ادیسون به دلایلی که بعدها نمی توانست توضیح دهد،این کشف را پی گیری نکرد. اما همانطور که بعدها تصدیق کرد، در آن زمان او حتی قانو اهم را نمی دانست . اثر ادیسون به مدت پانزده سال بی توضیح ماند تا اینکه الکترون کشف شد.John Ambrose Fleming (1849-1945) او ابتدا شاگرد ماکسول و بعدها مشاور ادیسون و بعد مارکنی بود.در سال 1904 فلمینگ بر اساس مشاهدات ادیسون مبنی بر عبور جریان از فیلامان به یک آنود در یک حباب نوری و همچنین اکتشاف Thomson (که اشعه های کاتدی شامل ذرات باردار هستند) ، اولین یکسوساز الکترونیکی یا همان دیود ویا مقدار فلمینگ را اختراع و به نام خود ثبت کرد.هدف از ساخت قطعه ردیابی امواج رادیویی که توسط جرقه تولید می شدند بود. این قطعه توانست جایگزینی برای بقیه قطعاتی شود که توسط دانشمندان قبل از او برای ارتباطات رادیویی استفاده می شدند.فلمینگ در سال 1929 به مقام نجیب زادگی ترفیع داده شد.تلویزیون


پیشگامان تلویزیون روسها بودند, Nipkow که یک دیسکِ دوار مکانیکی اختراع کرد و Rosing که در سال 1907 از یک Cathod Ray tube برای نمایش تصاویری از یک انتقال دهنده (Transmitter) مکانیکی استفاده کرد. در سال 1923 در انگلیس, John Logie Baird شروع به استفاده از دیسک های Nipkow در انتقال تلویزیونی کرد. در امریکا, شاگرد Rosing, Vladimir Zworykin, یک Patent برای ساخت تلویزیون الکتریکی به ثبت رساند (1923), ولی این پروژه توسط Westinghouse متوقف شد و Zworykin مجبور شد تا 1930 برای حمایت RCA صبر کند. در سال 1922, یک دانش آموز از Idaho, به نام Philo Farnsworth یک سیستم الکترونیکی اختراع کرد, و تا سال 1927 موفق به ارسال تصاویر تلویزیونی شد. پیشرفت پروژه kinescope که در RCA انجام می شد, به علاوه یک قرارداد (License Agreement) بین RCA و Farnsworth در نهایت منتهی به ظهور اولین تلویزیون تجاری در آوریل 1939 در نمایشگاه RCA در نیویورک گشت.
John Logie Baird (1888-1946) از دانشگاه Glascow فارغ التحصیل شد و تا مدتی برای شرکت Glascow Electrical به عنوان مهندس کار می کرد. در 1920 وی با استفاده از دیسک مکانیکی Nipkow شروع به ساخت تلویزیون کرد. در 1926 او اولین تلویزیون را ساخت. سپس به ساخت تلویزیون رنگی و استریو پرداخت و موفق به ضبط سیگنال های ویدیویی روی دیسک شد. از 1929 تا 1935 BBC از تلویزیون مکانیکی Baird استفاده می کرد. در انتهای این دوره از ساخت تلویزیونها, تا حدی از سیستمهای الکترونیکی هم استفاده می شد. از آنجایی که سیستمهای مکانیکی به 200 خط در هر frame محدود بودند, نتوانستند در برابر سیستمهای الکترونیکی دوام بیاورند.Philo Taylor Farnsworth (1906-1971) هنگامی که یک دانش آموز 15 ساله بود, یک سیستم الکترونیکی اختراع کرد و آنرا به استاد شیمی خود عرضه کرد. درسال 1926, وی با استفاده از یک پشتیبانی مالی شرکتی برای ساخت تلویزیون تاسیس کرد. در 1927 وی موفق به ساخت اولین تلویزیون الکترونیکی شد و در سال 1936 استودیوی او به حدود 50 خانواده در Philadelphia سرویس می داد.رادار
در زمان قبل از جنگ جهانی دوم, تمامی قدرت های بزرگ در حال انجام پروژه های "سیستم های ردیابی رادیویی" بودند. هنگامی که انگلیسی ها مشغول ساخت سیستم تشخیص و ردیابی هوایی بودند,آلمانها سیستم ناوبری هوایی می ساختند.اگر چه در ابتدا این دستگاهها بر روی طول موجهایی در حد متر کار میکردند اما بعدا در اثر پیشرفتهایی در سال 1939, این کشورها موفق به ساخت سیستمهایی باطول موج های در حد سانتیمتر شدند.این سیستم ها لازمه ساخت رادارهای پیشرفته بودند. در سال 1940 در امریکا سرمایه گذاری بر روی آزمایشگاه رادار در MIT آغاز شد. بیش از 1300 مهندس و دانشمند در این آزمایشگاه کار می کردند و بیش از 100 مدل رادار طراحی شد که شامل سیستمهای هشدار سریع, رادارهای ضدهوایی, رادارهای ضد زیردریایی, زمینی, و رادارهایی برای نشانه گیری در بمباران می شدند.بیش از یک میلیون رادار در امریکا در زمان جنگ ساخته شد. آلمان و ژاپن در این جنگ تکنولوژیک مغلوب بودند.


Robert Alexander Watson-Watt (1892-1973) وی از نوادگان James Watt بود, که مدرکش را در رشته مهندسی برق از دانشگاه St.Andrews, در اسکاتلند دریافت کرد و در سال 1915 شروع به کار در British civil service کرد, وی اولین Patent خود را که یک سیستم ردیابی رادیویی بود در 1919 به ثبت رساند. در سالهای بعد او نقش رهبری توسعه پروژه های ردیابی رادیویی هوایی را بازی می کرد, که همان سلاح مخفی در جنگ بریتانیا بود. در سال 1937, قبل از شروع جنگ, او به همراه همسرش عهده دار کاری خطرناک شدند : سفر به آلمان در لباسهای بدل, برای پیدا کردن ایستگاههای رادار در آلمان.Edward Mills Purcell (1912-1997) در شهری کوچک در Illinois به دنیا آمد.پدرش مدیریت یک شرکت محلی تلفن را به عهده داشت. Purcell مدرک BSEE را در Purdue اخذ کرد و سپس به فیزیک روی آورد. در دانشگاه Harvard به تدریس می پرداخت که به آزمایشگاه تازه تاسیس رادار ملحق شدو عده داررهبری تیمی شد که بر روی سیستم های راداری با طول موج 1 cm کار می کردند. در آن زمان تحقیقات علمی نشان داده بودند که رطوبت هوا یک عامل محدود کننده مهم برای این سیستم هاست.این مطلب او را به کشفی در 1945 که همانا ساخت nuclear magnetic resonance بود, هدایت کرد که پایه ای برای تصویربرداری NMR در پزشکی شد. در 1952 وی جایزه نوبل را برای این کشف دریافت کرد.ترانزیستورها


قیاس بین دیود و دستگاه های Solid State مانند یکسو کننده اکسید مس و ردیابهای کریستالی در رادیو های اولیه, به وضوح از قبل مطرح بوده است . در دهه 1920, مخترعان زیادی سعی در ساخت دستگاههایی برای کنترل جریان در دیودهای Solid State و تبدیل آنها به triode انجام دادند، ولی تا بعد از جنگ جهانی دوم نتوانستند موفقیتی کسب کنند. در زمان جنگ, تلاش ها یی برای پیشرفت کریستالهای سیلیکون و ژرمانیوم برای استفاده به عنوان ردیاب در رادار انجام شد که به پیشرفتهایی در زمینه ساخت و فهم تئوری حالتهای مکانیکی کوانتومی حاملان موج در نیمه هادی ها منجر شد. بعد از آن دانشمندان از دامنه پیشرفتِ رادار ها به دامنه Solid State Device روی آوردند.
George Clarke Southworth (1890-1972) در شهری کوچک در Pennsylvania متولد شد. لیسانس و فوق لیسانس خود را از Grove City College دریافت کرد, و سپس برای دکترا به Yale رفت.وی از ابتدای تاسیس Bell Laboratories یعنی سال 1934 تا زمان بازنشستگیش در این شرکت کار کرد. کار وی بر روی امواج هادی (Micro wave waveguides), انگیزه ای برای ساخت رادار شد. هنگامی که او دریافت که triode ها مانند ردیاب ها در فرکانس های microwave کار نخواهند کرد, به استفاده از ردیاب های کریستالی که در اولین رادیوها استفاده می شدند, روی آورد. منبع او برای این کار, رادیوهای دست دوم و پرگردوخاک مغازه های Manhattan بود!William Bradford Shockley (1910-1989) در لندن متولد شد, ولی در کالیفرنیا بزرگ شد و در Caltech و MIT تحصیل کرد. درسال 1939 وی به آزمایشگاه Bell Telephone Laboratories ملحق شد. در ابتدای 1939, Shockley شروع به یافتن راهی برای تبدیل یکسوساز کریستالی به یک دستگاه تقویت کننده کرد. جنگ کار وی را قطع کرد, ولی کار او دوباره در 1945 با بازگشت او به Bell Lab به عنوان رهبر تیم تحقیقاتی Solid State Physics شروع شد. این گروه شامل Bardeen و Brattain می شد که ترانزیستور با اتصال نقطه ای (Point Contact Transistor) را اختراع کردند. Shockley ترانزیستور اتصالی (Junction) را چند هفته بعد اختراع کرد. Shockley دارای شخصیت ساینده ای بود و در نهایت Bardeen و Brattain درحالی که آزرده شده بودند گروه را ترک کردند. در دهه 1970, Shockely هنگامی که تئوریی مبنی بر دخالت عاملی ژنتیکی در هوشمندی را عرضه داشت طوفانی از انتقادها را برانگیخت. بر مبنای آن نژاد سیاه پوستان به عنوان نژادی با ژن پست معرفی می شد.Walter H. Brattain (1902-1987) در چین بدنیا آمد و دریک مدرسه انگلیسی زبان در Amoy به تحصیل پرداخت.دوران نوجوانی خود را در Washington سپری کرد. او مدارک علمی خود را از کالچ Whitman ، دانشگاه Oregon و دانشگاه Minnesota دریافت کرد. در سال 1929 وی برای کار به Bell Laboratories رفت و تا شروع جنگ بر روی رفتار یکسو کننده های اکسید مس تحقیق می کرد. بعد مشغول ساخت ردیاب رادار سیلیکن شد.سپس دوباره به گروه فیزیک حالت جامد پیوست ، گروهی که او و Bardeen ترانزیستور اتصال نقطه ای را اختراع کردند.هر چند Brittain یک آزمایشگرexperimentalist)) حرفه ای بود و Bardeen یک تیوریسین اما آنها در آزمایشگاه بطور صمیمانه ای با هم کار می کردند.
John Bardeen (1908-1991) او فرزند رییس دانشکده پزشکی دانشگاه Wisconsin بود و درجه دکترای فیزیک ریاضی (mathematical physics) را از دانشگاه Princeton دریافت کرد.استاد دانشگاه Minnesota بود ودر طی جنگ جهانی دوم بهترین فیزیکدان در Naval Ordnance Laboratory به حساب می آمد.بعد از جنگ توسط Bell Telephone Laboratory (با حقوق دو برابر) کرایه شدتا بر روی مسایل نظری در فیزیک حالت جامد کار کند.در سال 1948 کار او منجر به اختراع ترانزیستور های اتصال نقطه ای شد که نظریه quantum surface states of electrons شد که بر مبنای آن ثابت شد که لایه ای از بار در سطح آزاد نیمه هادیها وجود دارد. Bardeen در سال 1951 Bell Labs را برای رسیدن به درجه استادی در مهندسی الکترونیک و فیزیک در دانشگاه Illinois ترک کرد. در سال 1956 او به همراه Shockleyو Brattain به علت اختراع مشترک ترانزیستور موفق به دریافت جایزه نوبل شد.وی همچنین در سال 1972 به همراه Cooper و Schrieffer بخاطر نظریه ابر رسانایی جایزه نوبل را دریافت کردو بدین ترتیب اولین فردی بود که دو جایزه نوبل را دریافت کرد.[http://www.aparat.com/v/ee947d98b91c8ada08f8c15e8f3248fc78682]

نوع مطلب :
برچسب ها : تاریخچه برق و الکترونیک در جهان و ایران،